Retenční nádrž Velehrad

V roce 2022 byla ve Velehradě dokončena realizace zavlažovací nádrže, která byla instalována za použití jednoho kusu EPDM membrány.
 

Díky použití této speciální membrány bylo možné provést rychlou instalaci během několika hodin a zabezpečit tak dostatečné zavlažování pro místní zemědělské podniky. EPDM membrána byla ideální volbou pro tuto aplikaci díky svým vlastnostem, jako je vysoká odolnost proti poškození, UV záření a pružnost. Navíc, použití jednoho kusu membrány umožnilo rychlou a snadnou instalaci bez nutnosti spojování více kusů, což výrazně snížilo dobu instalace a náklady na pracovní sílu.
Realizace začala přípravou terénu a vyhloubením jámy pro nádrž. Poté byla instalována geotextilní vrstva, která odděluje  hydroizolační vrstvu od podloží.. Následně byla do jámy položena jedna velká EPDM membrána, která byla pečlivě přizpůsobena tvaru jámy a zajistila dokonalé těsnění. Po dokončení instalace byla nádrž napuštěna vodou a prověřena, aby se zajistilo bezpečné a účinné fungování.
Celý proces instalace trval jen několik hodin, což bylo pro majitele zemědělského podniku velmi výhodné, protože tak nebyl nutný dlouhý výpadek v produkci. Výsledkem byla moderní a účinná zavlažovací nádrž, která dokáže zajistit dostatečný zdroj vody pro investora. Použití jednoho kusu EPDM membrány umožnilo rychlou instalaci a zvýšilo celkovou účinnost projektu.
Tento projekt ukazuje, jak výhodné je použití EPDM membrán pro realizaci zavlažovacích nádrží v zemědělství a jak je tento materiál účinný a spolehlivý.
EPDM membrány jsou ideálním materiálem pro zavlažovací nádrže, nejen kvůli jejich dlouhé životnosti a odolnosti vůči UV záření a povětrnostním vlivům, ale také díky minimálním nákladům na údržbu a opravy. Díky své elasticitě a odolnosti proti protržení a prasknutí, EPDM membrány nevyžadují častou údržbu a minimalizují potřebu budoucích investic do oprav a údržby.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz