Jak využít sílu solární energie pro závlahové systémy

Vytvořili jsme unikátní systém kapkové závlahy na solární energii, který každému majiteli vinohradu či pole ušetří čas i peníze. Cílem bylo navrhnout takový závlahový systém, který výrazně šetří vodu, nezatěžuje životní prostředí, je plně automatizovaný a prakticky bezúdržbový. Solární systém je vhodný i pro závlahu zeleniny a polních kultur.

99653221-a81d-4626-b804-99408126af4e_w800

Na myšlenku využít fotovoltaické systémy pro větší plochy nás přivedl investor, majitel vinohradu v Jihomoravském kraji. K vinohradu vede nezpevněná polní cesta, vinice má rozlohu 0,8 ha a leží v členitém terénu. Zdroj vody je umístěn v nejvyšším bodě vinohradu. Voda se přečerpává do akumulační nádrže a odtud je vedena do závlahy a do blízkého sklípku. Vinohrad má tedy všechny předpoklady pro maximální využití kapkové závlahy.

Proč budovat kapkový závlahový systém?

  • Ušetříte vodu a energii, tedy peníze.
  • Zajistíte rostlinám rovnoměrnou závlahu, zvýšíte kvalitu i množství produktů.
  • Snížíte množství plevele mezi řádky.
  • Ušetříte provozní náklady, systém je plně automatizován.

Je ovšem potřeba vyřešit i napájení systému. Standardně využíváme elektrické napájení ze sítě. Vybudování nové elektrické přípojky by však bylo příliš nákladné. Elektrocentrála by zase nesplňovala požadavky na ekologii a bezúdržbovost. Vzhledem k poloze vinohradu na jižním svahu se pak jasnou volbou stal fotovoltaický systém (FVE). Využívá obnovitelný zdroj slunečního záření a nevyžaduje žádné další dodatečné náklady.

Jak jsme všechno propojili?

  • Nainstalovali jsme 15 solárních panelů s celkovým výkonem 4 200 W.
  • Připojili jsme 12 kusů baterií, každá s kapacitou 230 Ah.
  • Pro napájení čerpadel jsme využili invertor, který mění stejnosměrný proud z baterií na střídavý. Ta čerpají vodu z vrtu do nádrže a následně do kapkové závlahy.
  • To vše má investor pod kontrolou díky řídicímu systému. Ten zajišťuje kontrolu stavu, přenos a náhled dat na webové aplikaci. Uživateli je k dispozici historie stavu a přehledné online zobrazení jednotlivých prvků FVE.
  • Důležitou součástí celého projektu je i stavební objekt – úložiště technologií. Stačí zateplený kontejner, který chrání baterie před nízkými teplotami.

Navržená kapacita bateriového uložiště zajistí provoz systému na 2 dny při zatažené obloze

Pro doplňující dotazy nebo poradenství v oblasti kapkových závlah a solárních systémů kontaktujte Ing. Michala Šejnohu, michal.sejnoha@profigrass.cz.

 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz