0

Oblíbené

Profigrass.Favourite.HeaderEmpty
0
Košík je prázdný.
Přidat
Zvolené číslo neexistuje
Zadejte správné číslo
0
Jak využít sílu solární energie pro závlahové systémy

Jak využít sílu solární energie pro závlahové systémy

Vytvořili jsme unikátní systém kapkové závlahy na solární energii, který každému majiteli vinohradu či pole ušetří čas i peníze. Cílem bylo navrhnout takový závlahový systém, který výrazně šetří vodu, nezatěžuje životní prostředí, je plně automatizovaný a prakticky bezúdržbový. Solární systém je vhodný i pro závlahu zeleniny a polních kultur.

Na myšlenku využít fotovoltaické systémy pro větší plochy nás přivedl investor, majitel vinohradu v Jihomoravském kraji. K vinohradu vede nezpevněná polní cesta, vinice má rozlohu 0,8 ha a leží v členitém terénu. Zdroj vody je umístěn v nejvyšším bodě vinohradu. Voda se přečerpává do akumulační nádrže a odtud je vedena do závlahy a do blízkého sklípku. Vinohrad má tedy všechny předpoklady pro maximální využití kapkové závlahy.

Proč budovat kapkový závlahový systém?

  • Ušetříte vodu a energii, tedy peníze.
  • Zajistíte rostlinám rovnoměrnou závlahu, zvýšíte kvalitu i množství produktů.
  • Snížíte množství plevele mezi řádky.
  • Ušetříte provozní náklady, systém je plně automatizován.

Je ovšem potřeba vyřešit i napájení systému. Standardně využíváme elektrické napájení ze sítě. Vybudování nové elektrické přípojky by však bylo příliš nákladné. Elektrocentrála by zase nesplňovala požadavky na ekologii a bezúdržbovost. Vzhledem k poloze vinohradu na jižním svahu se pak jasnou volbou stal fotovoltaický systém (FVE). Využívá obnovitelný zdroj slunečního záření a nevyžaduje žádné další dodatečné náklady.

Jak jsme všechno propojili?

  • Nainstalovali jsme 15 solárních panelů s celkovým výkonem 4 200 W.
  • Připojili jsme 12 kusů baterií, každá s kapacitou 230 Ah.
  • Pro napájení čerpadel jsme využili invertor, který mění stejnosměrný proud z baterií na střídavý. Ta čerpají vodu z vrtu do nádrže a následně do kapkové závlahy.
  • To vše má investor pod kontrolou díky řídicímu systému. Ten zajišťuje kontrolu stavu, přenos a náhled dat na webové aplikaci. Uživateli je k dispozici historie stavu a přehledné online zobrazení jednotlivých prvků FVE.
  • Důležitou součástí celého projektu je i stavební objekt – úložiště technologií. Stačí zateplený kontejner, který chrání baterie před nízkými teplotami.

Navržená kapacita bateriového uložiště zajistí provoz systému na 2 dny při zatažené obloze.

Pro doplňující dotazy nebo poradenství v oblasti kapkových závlah a solárních systémů kontaktujte Ing. Michala Šejnohu, michal.sejnoha@profigrass.cz.

Zpět na výpis aktualit

Máte dotaz?

Neváhejte se na nás obrátit.
Poradíme vám.