Jak správně zavlažovat trávník?

Všichni chceme pro své zahrady to nejlepší. Často je to první věc, kterou vidíme, když vcházíme nebo vycházíme z domu, a kde si naše rodiny celé léto hrají. Proto přirozeně chceme, aby trávník vypadal svěže, zeleně a zdravě. To začíná dodržováním správného harmonogramu zavlažování po celou sezónu.

Nesprávným zavlažováním můžete napáchat více škody než užitku. Zaléváte-li v první polovině noci, můžete trávě poskytnout nejlepší prostředí pro vznik škodlivých chorob. Pokud zavlažujete málo a často vytvoříte si mělký kořenový systém.
Určete si, jak dlouho a kdy zalévat zahradu, a můžete se těšit ze skvělé zelené trávy po celou sezónu.
Pojďme se seznámit s pravidly správného zavlažování.
 
Zaprvé, má váš trávník vůbec žízeň?
Chcete-li zjistit, zda má trávník dostatek vody, jednoduše se po něm projděte. Pokud se tráva narovná okamžitě zpět, tak to je skvělé. Je více než pravděpodobné, že má dostatek vody. Pokud však vaše stopy zůstávají přitisknuté k zemi, pomyslné „rty“ vašeho trávníku se pravděpodobně chvějí pokaždé, když vidí, že si při sezení na schodech před domem dopřáváte sklenici vychlazené vody. Nebuďte tak krutí. Zalévejte ho. Tady je návod, jak na to.
 
Zařaďte zavlažování do ranní rutiny
Trávu zalévejte brzy ráno, když je chladnější vzduch a slabý vítr. Voda tak může proniknout hluboko do půdy a kořenového systému trávy. Zalévání v nejteplejších částech dne vede ke ztrátám až 30 % vody v důsledku odpařování. Představte si to jako o 30 % vyšší účet za vodu. Pokud však tráva trpí suchem a je nutné zálivku řešit, tak nečekejte a zalévejte.

Dávejte pozor, kde zaléváte
Pokud chodník, příjezdovou cestu nebo boční stranu domu nesekáte, ujistěte se, že je také nezaléváte. Rozdělte postřikovače na správné zóny postřiku, abyste neplýtvali vodou a nezvyšovali účet za vodu. Mějte na paměti, že stinná místa také nepotřebují tolik vody.
 
Výběr zavlažovacího systému
Stacionární nadzemní postřikovače jsou prospěšné, ale budete muset dávat pozor na to, kdy a jak dlouho zavlažujete, a často postřikovač posunovat, abyste zajistili rovnoměrné pokrytí. Vyrábějí se ve třech typech: úderové, rotační a oscilační.
Zavlažovací systémy instalované v zemi s výsuvnými hlavicemi používají sofistikované řídící jednotky, které lze nastavit tak, aby se spustily v ideální čas nebo den a mohou být seřízeny tak, aby zavlažovaly pouze klíčové oblasti.
Pro větší plochy se používají postřikovače rotační, neboť mají větší dostřik díky jednomu paprsku vody.
Pro menší členité plochy se používají postřikovače sprejové, které vytváří jemnou závlahu s menšími kapkami vody. Tyto postřikovače dodají trávníku více vody za stejný čas ve srovnání s rotačními postřikovači. Speciálně vyvinutá technologie Precision™ díky větším kapkám při rozstřiku dokáže přesněji a úsporněji dopravit vodu na trávník.  
 
Jaký je nejefektivnější způsob zavlažování trávníku?
Nemusíte zalévat každý den. Snažte se zalévat dvakrát týdně. To také pomáhá snížit nadměrný odtok vody z přelévaných trávníků. V rámci závlahového cyklu zalévejte kratší dobu a častěji. Například při třech pětiminutových intervalech zavlažování se vstřebá více vody než při 15minutovém zavlažování najednou. Moderní řídící jednotky umožňují mnoho možností závlahy.
 
Pronikněte ke kořenům            
Smyslem zalévání trávníku je dostat vodu hluboko do půdy a podpořit tak růst kořenů. Trávník dostane správné množství vody, když je půda vlhká 6 cm pod povrchem. Kontrolu vlhkosti půdy můžete provést například pomocí dlouhého šroubováku, který zapíchnete do země. Pokud se snadno dostane do hloubky 6 cm, je půda správně zavlažená. Pokud narazíte na odpor, půda je stále příliš tvrdá a suchá a potřebuje více vody.
 
Změna s ročním obdobím
Různá roční období vyžadují různé přístupy k zavlažování trávníku. Pokud máte automatický zavlažovací systém, upravujte pravidelně plánovanou zálivku podle sezónních klimatických podmínek. Nebo investujte do řídicí jednotky, která umí komunikovat s meteostanicí nebo čidlem vlhkosti půdy. Tato jednotka pak bude nastavení závlahy upravovat automaticky. Doporučujeme řídicí jednotku Toro Tempus Pro.
Ve spojení s bezdrátovým čidlem vlhkosti půdy Precision™ soil senzor vám řídicí jednotka Toro Tempus Pro pomůže lépe řídit spotřebu vody tím, že na základě aktuálních měření teploty a slunečního záření a historických údajů o počasí pro danou lokalitu vypočítá správné množství vody potřebné pro závlahu.
 
Zahájení zavlažování
Správné zavlažování zahrady vyžaduje čas a praxi, ale postup podle tohoto průvodce je skvělým prvním krokem k tomu, abyste začali správně zavlažovat a vaše tráva byla zelenější.
Pokud raději chcete poradit s nastavením délky a intervalu závlahy, rádi vám poskytneme informace o technických parametrech postřikovačů a doporučíme vhodný typ řídicí jednotky.
Mějte však v patrnosti, že každý trávník v kombinaci s daným prostředím se může chovat odlišně a tudíž přístup k péči o něj může být odlišný.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz